Ми продовжуємо знайомити вас із становленням веб-доступності у світі. Цього разу розповідатимемо про законодавство у США.

Нагадаємо, що Громадська спілка «Сучасний погляд» за підтримки Українського Культурного Фонду втілює у життя проєкт «Інклюзивні сайти історико-культурних заповідників Рівненщини WCAG 2.1».

США  напевне, найраніше почали займатися доступністю своїх електронних ресурсів для людей з інвалідністю. Проте, законодавство в них представлено у всього двох законах. Таких як: Закон про реабілітацію  від 1973 року в ньому норми, що стосуються веб-доступності представлені в розділі 508, який був доданий в 1998 році. Стосується будь-яких інформаційно-комунікаційних технологій, які створюють і використовують федеральні агентства.

Закон про американців з інвалідністю (Americans with Disabilities Act – ADA) – прийнятий ще в 1990 році. І якщо він стосується майже всіх тих же напрямків, що розділ 508, то коло осіб які мають його виконувати значно більше. А саме -  будь-які комерційні і некомерційні організації, які надають послуги великій кількості людей. Це банки, магазини, школи, готелі, кінотеатри, місця громадського харчування.

Всі вимоги в ADA розділені на три групи:

 • Технічні: Код сайтів і додатків, програмне забезпечення та в цілому операційні системи повинні бути сумісні з допоміжними технологіями.
 • Функціональні: Люди з інвалідністю повинні мати доступ до всієї системи в цілому.
 • Підтримка: Люди з особливими потребами повинні мати доступ до документів, які описують як працювати з системою.

 

Інформаційний розвиток чи не відразу став драйвером створення доступних ресурсів. Доступний веб-сайт усуває бар'єри, які заважають людям із інвалідністю ним користуватись і, таким чином, під час взаємодії з ним усі користувачі перебувають в рівних умовах.

Незабаром сайти Дубенського та Острозького музеїв будуть адаптовані для людей з інвалідністю. Це стало можливим завдяки підтримці Українським Культурним Фондом проєкту Громадської спілки "Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору "Сучасний погляд" - «Інклюзивні сайти історико-культурних заповідників Рівненщини WCAG 2.1».

Для оновлення сайтів ми використовуємо міжнародні стандарти доступності WCAG 2.1. (Web Content Accessibility Guidelines).–  норми Універсального (Інклюзивного) дизайну, покликані забезпечити максимальний доступ до web-контенту людям з інвалідністю (зір, слух, інтелектуальні комплексні порушення та синдром Дауна).

Тож, сьогодні детальніше розкажемо про ці міжнародні стандарти доступності.

Перша версія  Інструкція з доступності веб-контенту (WCAG 2.0) затверджена 2008 року. Зараз чинна (WCAG 2.1) від 2018 року. Цього року має вийти наступна редакція інструкції (WCAG 2.2)

WCAG має 12 принципів, які поділяють на 4 блоки:

 • Легкість сприйняття
 • Керованість
 • Зрозумілість
 • Стійкість до помилок

Кожен принцип має перелік критеріїв, за якими можна перевірити веб-сайт на відповідність цьому принципу. Існує три рівні відповідності сайтів принципам WCAG 2.1 – A (низький), AA (середній) та AAA (високий). Досягнення високого рівня відповідності є бажаним, але не завжди можливим.

Нагадаємо, що у рамках нашого проєкту, упродовж усього періоду його втілення, ми будемо проводити апробацію адаптованих сайтів людьми з інвалідністю. Для комфортнішого користування сайтами та контентом на них для осіб з інвалідністю, будемо приймати усі зауваження, рекомендації та пропозиції.

 

Громадська спілка «Сучасний погляд» за підтримки Українського Культурного Фонду продовжує втілювати у життя  проєкт «Інклюзивні сайти історико-культурних заповідників Рівненщини WCAG 2.1».

Розповідаючи про реалізацію проєкту – адаптацію інтернет-ресурсів Острозького та Дубенського музеїв,  ми також хочемо познайомити вас із історією встановлення Веб-доступності у світі.

Перехід від медичної моделі у розумінні інвалідності, коли зусилля були спрямовані виключно на лікування чи зменшення тієї хвороби, яка провокує інвалідність, а у разі неможливості лікування – створення спеціальних умов перебування для осіб з інвалідністю, до моделі соціальної, коли, власне, звертається увага на саму особу, повноту її прав та свобод, а вже після цього на медичні аспекти, призвів до появи й розвитку руху за права осіб з інвалідністю на рівні з іншими особами. Бурхливий розвиток інтернету спровокував також дискусію про доступність Веб-середовища для людей з інвалідністю. Це своєю чергою вилилось у формування відповідної законодавчої бази.

Ухвалення законів про доступність в Європі запустила Конвенція ООН про права людей з інвалідністю (Convention on the Rights of Persons with Disabilities - CRPD). Вона ухвалена в 2006 році та забороняє дискримінацію людей з інвалідністю.Цей міжнародний нормативно-правовий акт був ратифікований Україною у 2009 році. В контексті нашого короткого огляду цікаво буде звернути увагу на статтю 21, яка має назву «Свобода думки і переконань і доступ до інформації». Зокрема, в цій статті зазначено, що держави вживають усіх належних заходів для … забезпечення  осіб з інвалідністю інформацією, призначеною   для широкої   публіки, у доступних форматах і з використанням технологій, що враховують різні форми інвалідності, своєчасно й без додаткової плати.

В Європі є ще кілька важливих документів, які регламентують саме  питання про веб-доступність:

 • Директива про веб-доступність.
 • Європейський закон про доступність (поки не затверджений остаточно).
 • Європейський стандарт EN 301 549

В США є два найважливіших документи:

 • Розділ 508 – це один з розділів федерального Закону про реабілітацію 1973 року (Rehabilitation Act of 1973 або Rehab Act);
 • Закон про американців з інвалідністю (Americans with Disabilities Act – ADA)

Усі ці законодавчі акти опираються на перелік правил та рекомендацій із Інструкції з доступності веб-контенту (WCAG), розроблене Ініціативою поліпшення веб-доступу Консорціуму Всесвітньої павутини (WWWC).

Про неї і про всі інші законодавчі акти читайте у наступних дописах.

Громадська спілка

„Всеукраїнська ліга організацій

осіб з інвалідністю по зору

„СУЧАСНИЙ ПОГЛЯД”

 

04215 м. Київ, пр-т. Г. Гонгадзе 20-з, кв. 61
тел. (066) 443-43-36

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ЄДРПУ 38928469

 

р/р UA563052990000026009026808138 в АТ КБ "ПриватБанк" МФО 380269

№ 47 від 24 липня 2021 р.                                                                                                                                                      

                                                    

Суб’єктам підприємницької діяльності

(за списком)

Щодо надання пропозицій

 

З Адаптації двох сайтів у відповідності з найновішими рекомендаціями щодо веб доступності WCAG2.1. в межах проекту «Інклюзивні сайти історико-культурних заповідників Рівненщини WCAG 2.1»

https://ostrohcastle.com.ua

https://zamokdubno.com.ua

 

(КВЕД: «62.01 Комп'ютерне програмування»; «62.02 Консультування з питань інформатизації»; «62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем»; «63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність») згідно переліку:

 

Назва

1

Підготовка деталізованого техзавдання

2

Загальне керування проектом

3

Адаптація дизайну: Збір референсів

4

Адаптація дизайну: Адаптована структура сайту (sitemap)

5

Адаптація дизайну: Створення каркасу сайту, сторінок, розташування елементів (wireframe)

6

Адаптація дизайну: Редизайн сайту версія для комп’ютерів

7

Адаптація дизайну: Редизайн сайту версія для мобільних пристроїв

8

Програмування: Створення середовища для безпечного оновлення, розробки та конфігурування

9

Програмування: Оновлення структури

10

Програмування: Оновлення головної сторінки

11

Програмування: Оновлення внутрішніх сторінок

12

Програмування: Конфігурування пошуку

13

Програмування: Оновлення сторінки результатів пошуку

14

Програмування: Створення сторінки - аудіо/відео екскурсії

15

Програмування: Перенесення на налаштування на сервері клієнта

16

Функціонал та модулі: Додавання функціоналу зі зміненням відображання контенту для людей з інвалідністю

17

Функціонал та модулі: Налаштування сертифікату https

18

Інтеграція з соціальними мережами

19

Налаштування форми зворотного зв’язку

20

Багатомовність

21

Адаптація під мобільні пристрої

22

Тестування структури, дизайну, коду, внесення змін

23

Консультації та участь експертів у створенні Вебконтенту

 

 

Просимо у термін до 7 серпня 2021 року надати будь-яким зручним для вас способом комерційні пропозиції щодо послуг згідно такої форми:

п/п

Найменування

Технічні характеристики

Кількість годин

Ціна за годину, грн.

Сума, грн.

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом

 

 

Крім вартості, просимо вказати умови розрахунків та інші особливі умови надання послуг (за наявності).

Контактна особа, керівник проєкту:

Перепеченко Олеся , тел. +38 097 397 9437, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

 

Друзі, раді повідомити, що наш проєкт «Інклюзивні сайти історико-культурних заповідників Рівненщини WCAG 2.1» отримав підтримку Українського Культурного Фонду.

Впродовж 4,5 місяців проєкт реалізовуватимуть Громадська спілка "Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору "Сучасний погляд" разом із партнерами КЗ «Державний історико-культурний заповідник міста Дубно» та «Державний історико-культурний заповідник міста Острога».

У межах проєкту «Інклюзивні сайти історико-культурних заповідників Рівненщини WCAG 2.1» ми зробимо адаптацію веб-сайтів установ у відповідності з найновішими рекомендаціями щодо веб доступності WCAG 2.1., що покликані забезпечити максимальний доступ до web-контенту людям з інвалідністю (зір, слух, інтелектуальні комплексні порушення та синдром Дауна). Також плануємо адаптувати науковий ресурс установ для програм екранного доступу та відеоконтент за допомогою тифлокоментаря та дубляжу жестовою мовою.

Ми прагнемо реалізувати право на інформацію та доступ для людей з інвалідністю до української культури, яку презентують історико-культурні заповідники Рівненщини.

Впродовж усього періоду втілення проєкту ми будемо проводити апробацію адаптованих сайтів людьми з інвалідністю. Для комфортнішого користування сайтами та контентом на них для осіб з інвалідністю будемо приймати усі зауваження, рекомендації та пропозиції.

 

Довідково:

Громадська спілка «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд» була заснована у 2013 році і ставить за мету всебічну підтримку осіб з порушеннями зору, сприяння у їх професійній реалізації, відстоювання та захист прав та законних інтересів осіб з інвалідністю по зору. Фахівці спілки постійно беруть участь у семінарах, конференціях, нарадах, «круглих столах» з питань, що стосуються реабілітації, працевлаштування, освіти людей з інвалідністю по зору.

ГС «Сучасний погляд» була організатором або одним з співорганізаторів низки інформаційних, просвітницьких, реабілітаційних заходів, які проводилися у переважній більшості регіонів України.

 WCAG 2.1. (Web Content Accessibility Guidelines) – міжнародні стандарти доступності – норми Універсального (Інклюзивного) дизайну, покликані забезпечити максимальний доступ до web-контенту людям з інвалідністю (зір, слух, інтелектуальні комплексні порушення та синдром Дауна).

Український культурний фонд ‒ державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.